جزئيات خبر
  • تاريخ ارسال : 25 دي 1389

مدیر کل میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان گفت : بزرگترین سایت گردشگری کویری در منطقه نمونه تالاب بین المللی گاو خونی در  استان اصفهان احداث می شود .

" اسفندیار حیدری پور" در مراسم کلنگ زنی سایت تفریحی واحه در  شهرستان ورزنه افزود: منطقه بین المللی تالاب گاوخوی دارای وسعت بسیار زیاد و دارای فضاهای گردشگری ، زیست محیطی و فرهنگی متنوعی می باشدو با توجه به این پتانسیل گروه سرمایه گذار  مستعد ترین بخش این منطقه که پوشیده از تپه های ماسه ای و اصطلاحا در منطقه به آن ریگسرا می گویند،  جهت سرمایه گذاری انتخاب کرده است .

وی تصریح  کرد: این منطقه در فاصله 30 کیلومتری تالاب و هشت کیلومتری شهر تاریخی ورزنه قرار دارد و فاصله آن تامرکز شهر اصفهان حدود یکصد کیلومتر می باشد .

وی مهمترین اهداف مجموعه سرمایه گذار را احداث یک  کمپ کویری با برنامه ریزی حرفه ای در خصوص گردشگری کویری با ماشین الات مجهز صحرانوردی و به روز آوردن مبحث گردشگری کویری در ایران دانست.

وی خاطر نشان کرد:  می توان ادعا نمود سایتی که در حال حاضر عملیات ساختمانی آن آغاز گردیده در ایران نمونه مشابهی ندارد .

حیدری پور  عواملی که در برنامه ریزی این سایت گردشگری تاثیر بسزایی دارد را پتانسیل منطقه به لحاظ بکر بودن فضاهای کویری و نوع پوشش ماسه ای آن، دسترسی بسیار نزدیک به یکی از جاده های اصلی کشور، قرار گرفتن محور اصلی ترافیکی و شاهراه ارتباطی اصفهان به شرق و جنوب کشور درآینده نزدیک، وجود فاصله نزدیک تاسیسات و زیر ساختهای شهری تا سایت مورد نظر ذکرکرد.

وی همچنین بافت غنی فرهنگی و تاریخی منطقه، وجود جاذبه های گردشگری متفاوت و متنوع در منطقه ، وجود مردم خونگرم و مهمان نواز در منطقه ، شهرت منطقه در میان گردشگران خارجی، استفاده از ماشین آلات مدرن صحرانوردی و تنوع استفاده از تجهیزات و فضاهای قابل استفاده در فضاهای کویری ، مطالعات دقیق گروه سرمایه گذار در بخشهای مختلف مرتبط با موضوع، طراحی خاص فضاهای معماری مرتبط با بافت کویر و تمایل به طراحی موضوع بدون ایجاد تغییراتی خاص در بافت توسط گروه طراح  و پیگیری جدی و مستمر مسولین استان و منطقه در حوضه های مختلف مرتبط با موضوع جهت انجام این پروژه خاص را از دیگر عوامل تاثیر گذار برای انتخاب محل و راه اندازی سایت گردشگری دانست.وی فضاهای مورد استفاده در سایت تفریحی واحه را در دو فاز و در فاز اول در دو کمپ دانست و افزود: در  فازاول و کمپ یک  رستوران سرپوشیده ،کافی شاپ، بخشهای اداری،  سالن اجتماعی، آژانس هواپیمایی، نمایشگاه خودروهای صحرانوردی، فروشگاه لوازم شکار و کمپینگ، آشیانه هواپیما، بهداری،  نمازخانه و سرویس بهداشتی احداث خواهد شد.

وی فضاهایی پیش بینی شده در کمپ دو را رستوران صحرایی، چایخانه، غرفه های فروش صنایع دستی، رصدخانه، محل برگزاری کنسرت و سرویس بهداشتی ذکرکرد.

حیدری پور  فضاهای جانبی را پارکینگ عمومی، پیست شترسواری،  باند پرواز، پارک ماجراجویی، باغ کاکتوس، پمپ بنزین عنوان کرد.

به گفته وی ، قرار است در فاز دوم  15سوئیت 5 ستاره صحرایی احداث شود و امکان برگزاری  مسابقات بین المللی رالی صحرایی نیز فراهم گردد.